Gmina Kołbaskowo
Powróć do: strona główna

Gmina

Gmina Kołbaskowo jest wiejską gminą, administracyjnie położoną na terenie Powiatu Polickiego, w województwie zachodniopomorskim. Od północnego-wschodu gmina sąsiaduje bezpośrednio z miastem Szczecin i wraz z sąsiednimi gminami wchodzi w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Niewątpliwym atutem gminy jest położenie przygraniczne. Od strony zachodniej i południowej Gmina Kołbaskowo graniczy z dwoma niemieckimi landami: Brandenburgią oraz Meklemburgią-Przedpomorzem. Wschodni kraniec gminy wyznaczony jest przez malowniczą Dolinę Dolnej Odry, na której terenie w 1993 roku powstał cenną przyrodniczo park krajobrazowy.


Doskonałe położenie przy tuż przy uczęszczanych szlakach drogowych sprawia, że dostępność komunikacyjna Gminy Kołbaskowo jest nad wyraz dobra. Przecinająca gminę autostrada A-6 od strony zachodniej łączy się z niemiecką autostradą nr 11 biegnącą do Berlina. Ta sama autostrada A-6 komunikuje gminę po kilku kilometrach z drogą ekspresową S-3 w kierunku Gorzowa, Zielonej Góry i Wrocławia, z drogą krajową nr 10 w kierunku Bydgoszczy i Torunia, z drogą krajową nr 6 w kierunku na Gdańsk, a także z miejscowościami położonymi nad Bałtykiem. Także autostradą A-6 dojedziemy szybko do Kołbaskowa z lotniska w Goleniowie. Natomiast biegnąca przez Gminę z północy na południe droga krajowa nr 13, jest jednocześnie: od północy jedną z głównych dróg prowadzących do centrum Szczecina, od południa główną drogą do Schwedt w Niemczech.

 

Widok z lotu ptaka na kanał Kurowski