Formularz CEIDG-1 wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), dokonuje się wyłącznie za pomocą formularza CEIDG-1, który służy do zgłoszenia rozpoczęcia, zmiany, zawieszenia, wznowienia lub zakończenia wykonywania działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Formularz CEIDG-1 jest również zintegrowanym zgłoszeniem do Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego i ZUS.
Wniosek CEIDG-1 można wypełnić:
instrukcja wypełniania formularza
W tym przypadku koniecznym będzie odwiedzenie dowolnie wybranego Urzędu Miasta lub Gminy w Polsce w celu złożenia i podpisania wniosku. Tak wypełniony wniosek można również wysłać na adres dowolnego urzędu przesyłką rejestrowaną (w tym przypadku podpis na wniosku winien być poświadczony przez notariusza),
za pośrednictwem Biznes.gov – złożenie wniosku w trybie anonimowym wymaga wizyty w dowolnym urzędzie gminy w ciągu 7 dni od daty wypełnienia wniosku w celu potwierdzenia tożsamości. Urzędnik odnajduje wniosek w CEIDG po kodzie wniosku, drukuje i przedkłada wnioskodawcy do podpisania. W takim przypadku dniem złożenia wniosku jest dzień, w którym wnioskodawca podpisał wniosek w urzędzie gminy.
Jeżeli istnieje taka konieczność oprócz wniosku CEIDG-1 należy wypełnić:
Organ gminy przekształca wniosek na postać dokumentu elektronicznego i przesyła do CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego od jego otrzymania. Jeżeli wniosek jest niepoprawny - organ gminy wzywa do jego skorygowania lub uzupełnienia ze wskazaniem uchybień, w terminie 7 dni roboczych pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Zaświadczeniem o wpisie w CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG, nie wymaga podpisu ani pieczęci.
Złożenie wniosku o wpis do CEIDG i wszystkie zmiany we wpisie są bezpłatne.
Opłata skarbowa - w przypadku działania przez pełnomocnika, pełnomocnik winien przedłożyć również pisemne pełnomocnictwo oraz swój dowód osobisty. Złożenie pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej w wysokości 17,00 zł. Z opłaty zwolnione są pełnomocnictwa udzielane: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej.
Zstępnymi są krewni pochodzący od danej osoby tzw. krewni w linii prostej (dzieci, wnuki, prawnuki).
Wstępnymi są przodkowie w linii prostej (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie).
Aby rozpocząć wykonywanie działalności w formie spółki cywilnej, musisz:
- uzyskać wpis w CEIDG przez wspólników będących osobami fizycznymi;
- zawrzeć umowę spółki cywilnej (na piśmie);
- zgłosić do GUS i uzyskać nr REGON spółki - wniosek na druku RG-OP składasz w twoim najbliższym oddziale GUS (bezpłatnie);
- zgłosić spółkę do urzędu skarbowego za pomocą formularza NIP-2 i uzyskać NIP spółki;
- dopilnować zmiany wpisu w CEIDG przez wspólników będących osobami fizycznymi – uzupełnienie informacji o NIP i REGON spółki.
Stanowisko ds. działalności gospodarczej
TELEFON +48 91 884 90 50 |
|
FAX +48 91 311 95 10 w. 22 |