Wniosek w wersji papierowej możesz złożyć w Referacie Spraw Obywatelskich lub w sekretariacie Urzędu Gminy Kołbaskowo.
Wniosek w wersji elektronicznej możesz złożyć przez Internet – www.gov.pl (Meldunek i wybory).
1. „Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania” właściwy dla określonego obywatelstwa (patrz ważne informacje - pkt 6).
2. Załącznik – dokumenty potwierdzające zamieszkanie pod adresem wskazanym we wniosku np. umowa o pracę, umowa najmu lokalu, kopia zeznania podatkowego (wystarczy pierwsza strona), rachunki za media, deklaracja dotycząca wywozu śmieci, oświadczenie właściciela lokalu potwierdzające zamieszkanie wnioskodawcy w lokalu wraz z dokumentem własności itp. Załącznika nie musi dołączać cudzoziemiec, o którym mowa w pkt 2b posiadający zameldowanie na pobyt stały w gminie Kołbaskowo.
Brak opłaty.
5 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
1. Jeśli masz obywatelstwo polskie i jesteś zameldowany na pobyt stały w gminie Kołbaskowo, to nie musisz składać wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania – zameldowanie na pobyt stały powoduje automatyczne ujęcie w stałym obwodzie glosowania.
2. Kiedy stosujesz procedurę:
a) jeśli posiadasz obywatelstwo polskie i masz prawa wyborcze:
- mieszkasz w gminie Kołbaskowo, ale nie posiadasz zameldowania na pobyt stały w gminie Kołbaskowo,
- mieszkasz w gminie Kołbaskowo i jesteś zameldowany na pobyt stały w gminie Kołbaskowo, ale mieszkasz w gminie Kołbaskowo pod innym adresem,
- nie masz zameldowania na pobyt stały i nigdzie nie mieszkasz na stałe, ale stale przebywasz w gminie Kołbaskowo,
- masz zameldowanie na pobyt stały, jednak nie mieszkasz stale pod tym adresem ani pod żadnym innym, ale stale przebywasz w gminie Kołbaskowo.
b) jeśli posiadasz obywatelstwo państwa Unii Europejskiej lub jesteś obywatelem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i jesteś uprawniony do korzystania z praw wyborczych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz stale mieszkasz lub przebywasz w gminie Kołbaskowo (nawet jak masz zameldowanie na pobyt stały w gminie Kołbaskowo, to i tak musisz złożyć wniosek).
3. Po złożeniu wniosku (kompletnego, z załącznikami) organ w terminie 5 dni wydaje decyzję o ujęciu lub odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania. Na decyzję odmawiającą możesz złożyć skargę do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem Wójta Gminy Kołbaskowo, w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji.
4. Jeśli posiadasz obywatelstwo polskie, to ujęcie w stałym obwodzie głosowania umożliwia głosowanie w każdych wyborach bez konieczności składania nowego wniosku przed kolejnymi wyborami. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli po ujęciu w stałym obwodzie głosowania zameldujesz się na pobyt stały pod innym adresem. Wówczas będziesz automatycznie ujęty w stałym obwodzie głosowania właściwym ze względu na zameldowanie.
5. Jeśli jesteś cudzoziemcem, to ujęcie w stałym obwodzie głosowania umożliwia glosowanie w każdych wyborach przewidzianych prawem:
- obywatele państw Unii Europejskiej mogą głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, rady gminy i na Wójta Gminy Kołbaskowo,
- obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej mogą głosować w wyborach do rady gminy i na Wójta Gminy Kołbaskowo.
6. Rejestr wyborców dzieli się na część A i część B.
Część A rejestru wyborców obejmuje obywateli polskich – należy wypełnić wniosek przeznaczony do wpisu do części A
Część B rejestru wyborców obejmuje obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi oraz obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej uprawnionych do korzystania z praw wyborczych w Rzeczypospolitej Polskiej - należy wypełnić wniosek przeznaczony do wpisu do części B.
PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 2408, z 2024 r. poz. 721).