Gmina Kołbaskowo
Powróć do: Gospodarka komunalna

Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2017r., poz. 1566 ze zm.), wprowadzająca istotne zmiany w dotychczasowym systemie gospodarowania wodami w Polsce.

Do takich zmian należy wprowadzenie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej dla nieruchomości na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej (art.269 ustawy Prawo Wodne).

Ustawa nakłada na Wójta obowiązek związany z poborem opłat za usługi wodne związane ze zmniejszeniem retencji.

Podmiotami obowiązanymi do uiszczania opłaty są:

  1. osoby fizyczne,
  2. osoby prawne,
  3. jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • użytkownikami wieczystymi gruntów,
  • posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, zobowiązane są do uiszczania ww. opłaty za usługi wodne, zwanej opłatą retencyjną.

 

Zgodnie z art. 269 ustawy Prawo Wodne, z w/w opłaty zwolnione są: jezdnie dróg publicznych oraz drogi kolejowe, z których wody opadowe lub roztopowe są odprowadzane do wód lub do ziemi przy pomocy urządzeń wodnych umożliwiających retencję lub infiltrację tych wód; kościoły i inne związki wyznaniowe oraz urzędy morskie.

Sposób obliczania opłaty za zmrnejszenie naturalnej retencji terenowej reguluje art. 272 ust. 8 ustawy Prawo Wodne wskazując, że wysokość opłaty ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach. Stawki jednostkowe opłat za usługi wodne określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Wpływy z opłat z tytułu zmniejszenia naturalnej retencji stanowią w 90% przychód Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a w 10% dochód budżetu gminy.

 

Oświadczenie podmiotu obowiązanego do ponoszenia opłaty za usługi wodne z tytułu zmniejszenia· naturalnej retencji terenowej

Zgodnie z art.552 ust 2b pkt 2 Prawo wodne, podmioty obowiązane do ponoszenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej są obowiązane składać oświadczenia, za poszczególne kwartały, Wójtowi Gminy w celu ustalenia wysokości w/w opłaty, zgodnie ze wzorem zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Wód Polskich: http://kzgw.gov .pl/index.php/pl/aktualnosci/611-skladanie­oswiadczen-przez-podmioty-obowiazane-do-ponoszenia-oplat-za-uslugi-wodne Podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne są zobowiązane do składania oświadczeń Wójtowi za każdy kwartał w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału.

Zatem oświadczenia powinny być składane w terminie:

  • za IV kwartał 2021.: do 15 stycznia 2022 r.
  • za I kwartał 2022 r.: 1-30 kwietnia
  • za li kwartał 2022 r.: 1-31 lipca
  • za Ili kwartał 2022 r.: 1-31 października
  • za IV kwartał 2022 r.: do 15 stycznia 2023

 

Oświadczenia należy przesłać na adres:

  • Gminy Kołbaskowo, Referat Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa, 72-001 Kołbaskowo 106 
  • lub złożyć osobiście w Sekretariacie (pok. 21) UG Kołbaskowo.

  


Kontakt w sprawie

Telefon TELEFON
+48 91 884 90 53
Fax FAX
+48 91 311 95 10 w. 22

 


 

Pliki do pobrania:

Wzór oświadczenia
Format: docx, 20.47 kB