Przedstawiciele gmin i miast z Polski i Niemiec podpisali w dniu 5 września 2013 roku w Kołbaskowie Porozumienie o współpracy w ramach „Transgranicznego Planu Działania – Przyszłość Doliny Dolnej Odry”.

Leżące po obu stronach Odry samorządy usankcjonowały w ten sposób dotychczasową oddolną współpracę, tworząc płaszczyznę do wspólnych działań. Głównym zadaniem Transgranicznego Planu Działania będzie skuteczne pozyskiwanie i wykorzystanie środków unijnych w nowej perspektywie finansowej tj. w latach 2014-2020. Przewodniczącym Grupy Zarządzającej Transgranicznym Planem Działania został pan Detlef Krause – Dyrektor Urzędu Oder-Welse. Zastępcą Przewodniczącego została pani Małgorzata Schwarz – Wójt Gminy Kołbaskowo, jednocześnie pełniąc odtąd rolę koordynatora strony polskiej.

 

Do porozumienia przystąpiło już 10 samorządów polskich: Banie, Cedynia, Chojna, Gryfino, Kołbaskowo, Moryń, Nowogródek Pomorski, Stare Czarnowo, Trzcińsko-Zdrój, Widuchowa oraz 2 z Niemiec: Angermünde i Oder-Welse. Kolejne gminy już zasygnalizowały swój akces. Porozumienie daje solidne podstawy dla gospodarczego i społecznego rozwoju obszaru leżącego w atrakcyjnej Dolinie Dolnej Odry, pomiędzy aglomeracją szczecińską i berlińską. Wspólne zabieganie o interesy naszego regionu, to większe szanse na ich realizację.

Podpisany w Urzędzie Gminy w Kołbaskowie dokument, to nowy początek w perspektywicznej współpracy, która w kolejnych latach zaowocuje wymiernymi efektami, odczuwalnymi dla mieszkańców naszej Gminy, zarówno w zakresie infrastruktury, jak i gospodarki, kultury, turystyki i edukacji.

GALERIA

Pin It