Konferencja prasowa Grupy KION

Aktualizacja 20.08.2019

250 milionów złotych zainwestuje Grupa KION w Kołbaskowie

Wielkie wydarzenie dla regionu miało miejsce w poniedziałek, 19 sierpnia w szczecińskim hotelu Radisson, gdzie przedstawiciele Grupy KION, w obecności m.in. Małgorzaty Schwarz, wójta Gminy Kołbaskowo oraz dziennikarzy poinformowali o budowie w Rosówku, w pobliżu toru motocrossowego, zakładu produkcyjnego wózków jezdniowych marki Linde wraz z Centrum Badań i Rozwoju. Wartość inwestycji przekroczy 250 mln złotych. Budowa kompleksu na obszarze 18 ha, w którym pracę znajdzie ponad 150 osób, rozpocznie się jeszcze w tym roku. Oddanie do użytku zaplanowane zostało na początek 2021 roku.

Zakład w Polsce będzie stanowić uzupełnienie dla istniejących już w całej Europie zakładów produkcyjnych KION Group. Obsługiwać będzie w szczególności klientów z krajów leżących na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki .

– Nowa lokalizacja w samym środku Europy doskonale sprawdzi się w dalszym zagospodarowaniu potencjału tych dynamicznie rozwijających się rynków – podkreślił Gordon Riske, prezes zarządu KION GROUP AG, wskazując na korzyści płynące z nowej lokalizacji. – Ponadto, właśnie tutaj, w pobliżu polsko-niemieckiej granicy będziemy mogli korzystać z doskonałej sieci dostawców.

____________
Christian Harm: Z Kołbaskowa wszędzie jest blisko
- Na początku 2021 roku w Kołbaskowie ruszy produkcja nawet do 12 tysięcy wózków widłowych marki Linde rocznie. A dlaczego tam? Kołbaskowo to nie byle jakie miejsce. Leży w samym środku Europy, a tym samym pośrodku rozwijającego się regionu jeśli chodzi o branżę intralogistyki. Stąd wszystkie istotne rynki europejskie znajdują się w zasięgu ręki - powiedział Christian Harm, prezes ds. finansów Linde Material Handling.- Jest jeszcze jeden argument – przynajmniej dla mnie osobiście – zdecydowanie przemawiający za naszą nową lokalizacją. Moją żoną jest Polka i od 27 lat tworzymy szczęśliwe małżeństwo. Wiem zatem z własnego doświadczenia: trudno o lepszych partnerów! – dodał Harm.

_________
Knut Angres: Trzy cechy sukcesu Polaków
- Pan Harm ma rację, słusznie czyni ten, kto decyduje się na wybór polskich lokalizacji i polskich partnerów. Ja także od 15 lat jestem związany z Polką. W ciągu 31 lat wybudowałem już 8 nowych zakładów produkcyjnych dla różnych zleceniodawców, w tym 4 w Polsce. I za każdym razem przekonywałem się o jednym: że ludzie w Polsce posiadają trzy cechy niezbędne do osiągnięcia sukcesu gospodarczego w każdej branży – a są to motywacja, kompetencje i elastyczność – powiedział Knut Angres, dyrektor projektu w Linde Material Handling.- Nowy zakład zapewni nam idealne warunki. Będzie to jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych na świecie, który przejmie również produkcję seryjną, do tej pory realizowaną przez niemiecki zakład w Aschaffenburgu i chiński zakład w Xiamen. Ponadto, jednoczesne utworzenie Centrum Badań i Rozwoju gwarantuje, że nasza nowa lokalizacja stanie się również cennym źródłem innowacyjnych impulsów dla całej naszej organizacji. Bowiem także branża urządzeń do transportu poziomego znajduje się obecnie w okresie przełomu. W przyszłości świat logistyki zdominują cyfrowe technologie sterowania i alternatywne rodzaje napędu takie jak silnik elektryczny czy ogniwa paliwowe – na przykład w postaci samojezdnych systemów. Zaś firma KION nie chce jedynie podążać za nowymi trendami, lecz pragnie uczestniczyć w ich kształtowaniu.

________________
Małgorzata Schwarz: Jesteśmy otwarci na współpracę
- Bardzo się cieszę, że zdecydowaliście się państwo na lokalizację swojej inwestycji oraz tak dużej ilości środków na terenie naszej gminy. Dostrzegliście nasz potencjał oraz lokalizację w środku rozwijającej się Europy. Mam nadzieję, że inwestycja nie tylko przyniesie satysfakcję państwa, ale także osiądzie w świadomości naszych mieszkańców, a współpraca między firmami a społecznością lokalną będzie się układała bardzo dobrze. Życzę powodzenia, my jesteśmy otwarci na współpracę, będziemy pomagać na każdym etapie inwestycji – zapewniła Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

_____________
Jarosław Rzepa: Regionalna specjalizacja
- Wskazanie na Kołbaskowo i Pomorze Zachodnie, to nie tylko docenienie naszej świetnej lokalizacji i potwierdzenie takich atutów terenów inwestycyjnych w okolicach Kołbaskowa, jak bliskość drogi A6 oraz niemieckiej granicy. To również wpisanie się w regionalną specjalizację jaką jest logistyka i transport. - powiedział Jarosław Rzepa, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

W ubiegłym roku w Polsce złożono zamówienia na ok. 29 200 nowych pojazdów, z czego niemal jedna trzecia to sprzęt marek KION Group. Firma to największy w Europie (i drugim na świecie) producent urządzeń do transportu poziomego, a przy tym wiodący producent rozwiązań automatyzacyjnych. Należą do niej takie marki jak Dematic, Linde czy STILL. Firma szacuje, że na sześciu kontynentach pracuje ponad 1,4 miliona urządzeń do transportu poziomego i ponad 6000 systemów wyprodukowanych przez KION Group. Firma zatrudnia ponad 33 tysiące pracowników. W roku 2018 wypracowała obroty o wartości 8 mld euro.

Więcej zdjęć >>

 

------------------

19.08.2019

Działająca na wielu światowych rynkach niemiecka Grupa KION wybrała podszczecińskie Kołbaskowo na siedzibę swojej nowej fabryki wózków jezdniowych (widłowych). Obok nowoczesnej fabryki powstanie także centrum badań i rozwoju, a także strefa administracyjna. Grupa KION postawiła na Kołbaskowo i Pomorze Zachodnie doceniając m.in. świetną lokalizację. Firma chce zainwestować koło Szczecina aż 60 mln euro i stworzyć 150 miejsc pracy - informuje Gazeta Wyborcza

Pin It