escape room w SP Będargowo

Miesiąc listopad to finał 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oprócz uroczystości szkolnych (akademia, przedstawienie w wykonaniu uczniów) uczciliśmy tę ważną rocznicę tworząc szkolną edycję Escape room. Był to debiut w naszej szkole - taka forma edukacji poprzez zabawę wykonana była po raz pierwszy. Miejscem akcji była biblioteka, która stała się ciężkim więzieniem a.d. 1918. Skazani Polacy (uczniowie) dowiedzieli się o ogromnej szansie odzyskania niepodległości przez ukochany kraj, dlatego chcieli uciec z niego i przyłączyć się do walczących rodaków.

Aby to wykonać, należało przejść przez 5 etapów zabawy. Pierwszym zadaniem była wykreślanka na stole rozłożona pośród rozbitego talerza. Ułożone hasło prowadziło do kolejnego zadania, które należało odnaleźć w sali bibliotecznej. Zadania były ukryte w wielu miejscach: za oknem, pomiędzy książkami, za komputerem. Każde zadanie dotyczyło historii Polski, przede wszystkim tematycznie związane z wolnym krajem i pierwszymi latami niepodległości. Uczniowie poznali wielkich Polaków tego okresu, ich wkład w odrodzenie Polski. Rozwiązanie wszystkich zadań dawało kod dostępu do sejfu, w którym był klucz do opuszczenia sali. Sejf oczywiście też był ukryty. Czas przeznaczony na zabawę wynosił 20 minut. Z powodu tematyki i trudności zadań zabawa przeznaczona była dla uczniów klas starszych - VI - VIII. Uczniowie bawili się w grupach trzyosobowych. Każda drużyna była zadowolona z zabawy, wszyscy cieszyli się, gdy udało im się samodzielnie opuścić "więzienie". Z powodu wprowadzenia formy konkursowej (która drużyna opuści pomieszczenie najszybciej) poszczególni uczniowie nie przekazywali sobie nawzajem żadnych podpowiedzi czy wskazówek.

Escape room był bardzo ciekawą formą nauki historii, gdyż uczestnicy bawiąc się przy okazji poznawali historię swojego kraju.


escaperoom w SP Będargowo

escaperoom w sp będargowo

Pin It