Umowa na realizację nowej drogi gminnej podpisana
Budowa ruszy na przełomie lipca i sierpnia. Chodzi o 1,25 km drogi w pobliżu Kołbaskowa, za torami w stronę granicy państwowej. - Ta budowa pozwoli uwolnić tereny inwestycyjne w tym miejscu – mówiła Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.
21 czerwca 2022 roku poznaliśmy oferty na zadanie „Budowa nowej drogi gminnej do terenów inwestycyjnych usługowo – produkcyjnych w gminie Kołbaskowo, wraz z budową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej”. Na ogłoszone przez gminę postępowanie przetargowe wpłynęło 7 ofert. Najkorzystniejszą złożyła firma Usługi Transportowo-Budowlane Bernard Baranowski z siedzibą w Glinnej koło Szczecina - 13.765.139,04 zł. Dziś w Urzędzie Gminy Kołbaskowo podpisana została umowa.
Z ramienia wykonawcy umowę podpisał Tomasz Baranowski, który w Kołbaskowie pojawił się wraz z Łukaszem Barszczem, kierownikiem budowy. – Z pracami wystartujemy za około dwa tygodnie – powiedział Tomasz Baranowski. Na spotkanie przybyła również Anna Pawlak, przedstawicielka Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem Programu Polski Ład, ponieważ zadanie otrzymało wsparcie rządowe. – Jesteście państwo pierwszą gminą, która podpisuje umowę na budowę współfinansowaną z drugiej edycji Polskiego Ładu, gratuluję – powiedziała. Urząd Gminy Kołbaskowo, pod nieobecność wójta Małgorzaty Schwarz, reprezentował sekretarz Janusz Kwidziński.
Inwestycja podzielona jest na dwa zadania, na które gmina pozyskała odpowiednio dofinansowania z krajowych programów. Pierwsze to budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, zadanie realizowane przy wsparciu środków z Rządowego Funduszu Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie stanowi 81,97 % (5 mln zł) całkowitej wartości przedsięwzięcia, która wynosi 6.061.697,43 zł. Drugie to budowa drogi gminnej, przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie w wysokości 50% wartości zadania (3,95 mln zł) z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2022 r.
Inwestycja obejmuje tereny po północnej stronie autostrady A6 na wysokości miejscowości Kołbaskowo (obręb Barnisław). Ma kluczowe znaczenia dla uwolnienia tych terenów i pozyskania potencjalnych inwestorów. - Umożliwi ona rozwój gospodarczy gminy i pozwoli na połączenie 95 ha, w tym 65 ha będących własnością gminy, przeznaczonych pod transport, produkcję i usługi z systemem dróg, krajową trzynastką i autostradą pomijając miejscowość Kołbaskowo – mówiła Małgorzata Schwarz przed ogłoszeniem przetargu. Bezpośrednio połączy się z drogą gminną wybudowaną w 2019 r., prowadzącą do ronda na drodze krajowej nr 13, w pobliżu Amazona.