Projekty Solidarnościowe dla młodzieży - zaproszenie do składania wniosków
Na prośbę Urzędu Marszałkowskiego informujemy o naborze wniosków na 2024 rok: Projekty Solidarności , Runda 1 - ogłoszenie o naborze: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=OJ:C_202301263
Szczegółowe zasady składania wniosków – w tym wymagania i formalności oraz czytelny przewodnik po formalnościach znajdują się na stronie Narodowej Agencji EKS: https://eks.org.pl/konkursy/projekty-solidarnosci-nabor-wnioskow-2024-runda-1 oraz w Przewodniku Po Europejskim Korpusie Solidarności https://eks.org.pl/brepo/panel_repo_files/2022/11/24/puzphv/european-solidarity-corps-guide-2023-pl.pdf
Termin składania wniosków jest do 20 lutego 2024 do godziny 12.00
- Czym jest Projekt solidarnościowy?
To niedochodowe działanie solidarnościowe zapoczątkowane, opracowane i wdrożone przez osoby młode, trwające od 2 do 12 miesięcy. Daje on grupie co najmniej pięciu młodych osób możliwość wyrażenia idei solidarności poprzez wzięcie odpowiedzialności i zaangażowanie na rzecz pozytywnych zmian w społeczności lokalnej.
Projekt powinien mieć jasno określony temat, którym grupa młodych osób chce się razem zajmować, i który ma się przekładać na konkretne codzienne działania w ramach projektu i angażować wszystkich członków grupy. Projekty solidarnościowe powinny dotyczyć kluczowych wyzwań w społecznościach, w tym – w stosownych przypadkach – problemów wspólnie zidentyfikowanych w regionach przygranicznych, oraz cechować się europejską wartością dodaną. Udział w projekcie solidarnościowym stanowi istotne doświadczenie procesu edukacji pozaformalnej, dzięki któremu osoby młode mogą rozwijać się pod kątem osobistym, naukowym, społecznym i obywatelskim.
- JAK OPRACOWAĆ PROJEKT SOLIDARNOŚCIOWY?
Osoby młode, które chcą stworzyć grupę realizującą projekt solidarnościowy, muszą być zarejestrowane na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Nie ma ograniczenia co do maksymalnej liczby członków grupy. Działania będą podejmowane w kraju zamieszkania wnioskodawcy, co ułatwi w szczególności uczestnictwo osób młodych, które mogłyby napotkać trudności w przypadku działań transgranicznych.
Grupa samodzielnie podejmie decyzje o metodach pracy i sposobie zarządzania projektem. Jeden z członków grupy obejmie rolę przedstawiciela prawnego, który złoży wniosek (chyba że w imieniu grupy wniosek składa organizacja).
Grupa osób młodych planujących realizację projektu solidarnościowego może zabiegać o wsparcie organizacji (dowolnego organu publicznego lub prywatnego). Organizacja może w imieniu grupy złożyć wniosek o dotację od Europejskiego Korpusu Solidarności.
Osoby młode realizujące projekt solidarnościowy mogą wspierać osoby wspierające. Osoba wspierająca to osoba, która może mieć doświadczenie w pracy z młodzieżą, aby towarzyszyć grupom osób młodych i wspierać ich uczestnictwo na różnych etapach projektu. Osoba wspierająca pozostaje poza projektem solidarnościowym, w związku z czym nie jest członkiem grupy; w razie potrzeby może pochodzić z organizacji składającej wniosek w imieniu grupy.