Kontrola zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków
Urząd Gminy Kołbaskowo informuje o planowanych kontrolach zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków, które będą prowadzone w gminie od września 2023 r.
Kontrola będzie polegać na:
- wezwaniu właściciela nieruchomości celem okazania zawartej umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz okazaniu dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury VAT). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków,
w uzasadnionych przypadkach
- kontrola w terenie z udziałem Straży Gminnej.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 z późn. zm.) właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych zobowiązani są podpisać umowę z przedsiębiorcą, który ma zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
Ci z Państwa, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników przydomowych oczyszczalni ścieków, powinni uczyć to niezwłocznie.
Zgodnie z Uchwałą nr XXXIII/416/2021 Rady Gminy Kołbaskowo z dn. 22 października 2021 r. w sprawie ustalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kołbaskowo opróżnianie zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe winno odbywać się z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do przepełnienia zbiornika i wypływu tych nieczystości do gruntu lub wód gruntowych, jednak nie rzadziej niż dwa razy do roku.
Posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków obowiązani są do pozbywania się wytworzonych w trakcie eksploatacji osadów, z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji takiej oczyszczalni oraz nie rzadziej niż raz do roku.
Zgodnie z art. 10 ust 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, kto nie wykonuje ww. obowiązków podlega karze grzywny.