nabrzeże Moczyły

Nowe nabrzeże, miejsca dla jednostek, altany piknikowe, ławki do odpoczynku - Gmina Kołbaskowo chce zagospodarować lewy brzeg Odry w Moczyłach. Co nowego w tym temacie?


Moczyły mogą stać się kolejnym magnesem dla mieszkańców naszej gminy, ale także dla gości, którzy coraz chętniej odwiedzają nasz region. W 2018 roku oddane do użytku zostało nabrzeże w Siadle Dolnym. Teren nad rzeką został zagospodarowany, umocniono linię brzegową Odry, powstały pomosty z systemami trapowymi oraz elementami cumowania, altany piknikowe, ławki, stoły do gry w szachy lub warcaby z kamiennymi blatami, miejsca do grillowania, wiaty do przechowywania kajaków, toalety, a także ciąg pieszo-rowerowy, stacja naprawy rowerów, stojaki na rowery, nowe oświetlenie. Nowe nabrzeże bardzo spodobało się mieszkańcom oraz turystom, o inwestycji szeroko informowały media.
________________________
Teraz czas na Moczyły
Podobnie ma być w Moczyłach, uroczej miejscowości położonej nad Odrą, nieco na południe od Siadła Dolnego.
- Chcemy zbudować nabrzeże w Moczyłach. Liczymy, że to wodne przedsięwzięcie pozwoli nam przyciągnąć kolejnych turystów. Koncepcja została zaakceptowana przez mieszkańców. Uzyskaliśmy decyzję środowiskową i możemy procedować decyzję o pozwolenie na budowę – powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.
Przypomnijmy, inwestycja w Siadle Dolnym kosztowała ok. 4 mln zł, ponad 2 mln zł Gmina Kołbaskowo otrzymała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
_____________________________
Szlak Bielika i Międzyodrze
Rejon Siadła Dolnego oraz Moczył jest bardzo atrakcyjny dla kajakarzy. Odra Zachodnia wraz z Odrą Wschodnią tworzy Międzyodrze, na którym został utworzony Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. To torfowiska i mokradła poprzecinane siecią kanałów i starorzeczy z florą i fauną niespotykaną już w dolinach innych wielkich rzek europejskich - chętnie odwiedzane są przez miłośników turystyki wodnej. Obie miejscowości łączy też popularny w regionie pieszo-rowerowy Szlak Bielika, który wiedzie od Siadła Dolnego przez Moczyły do Pargowa oraz dalej do granicy polsko-niemieckiej.

Pin It