cmentarz

Marek Łuczak, znany polski policjant, historyk i muzyk, zaprasza jutro, w sobotę 3 lipca o godz. 10, wszystkich chętnych do porządkowania cmentarza i poszukiwań nagrobków i płyt nagrobnych na nieczynnym XX-wiecznym cmentarzu w Pargowie.


- Teren cmentarza sprawdzimy za pomocą metalowych prętów i w przypadku odnalezienia zakopanych płyt nagrobnych lub fragmentów wydobędziemy je, by odczytać inskrypcje i przywrócić pamięć zmarłym. Cmentarz  będzie w najbliższym czasie rewitalizowany, więc odnalezione przez nas płyty posłużą do budowy lapidarium - informuje pan Marek. - Chętnych proszę o zgłaszanie się na FB, miejsce zbiórki (kropkę) zaznaczałem na planie.
Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo ma w planie to miejsce dawnego pochówku w Pargowie zrewitalizować.
- Chcemy zagospodarować ten teren, aby należycie uszanować pamięć dawnych mieszkańców. To będzie także kolejny punkt przystankowy w turystycznym poznawaniu naszej gminy – mówiła Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.
Dodajmy, że pół roku temu Gmina Kołbaskowo zagospodarowała inne miejsce pochówku, dawny cmentarz w Kamieńcu. Stara, mająca około stu lat nekropolia, wcześniej porośnięta krzewami i bluszczem, zmieniła się nie do poznania. Pojawiły się nowe ścieżki, ławki, stare stele oczyszczono, zadbano o groby powojenne oraz o zieleń. Dodajmy, że w naszej gminie istnieją już lapidaria w Moczyłach i Siadle Górnym.

Pin It