zielony przystanek

Aktualizacja 11.06.2021

Przystanek „Osiedle Zielone Pole” w Przecławiu zmienił się w zielony przystanek. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce! Możliwe, że będą kolejne. I niewykluczone, że przy przystanku pojawią się także… huśtawki.
Uroczyste otwarcie zielonego przystanku miało miejsce dziś o godzinie 14. Wzięli w nim udział Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, przedstawiciele Urzędu Gminy Kołbaskowo, marketu Leroy Merlin Polska Kołbaskowo oraz młodzież z Klubu Młodego Ekologa działającego przy GOKSiR i mieszkańcy.
- To pierwszy zielony przystanek w Polsce, walczymy o środowisko, kontynuujemy akcję „Stop smog Kołbaskowo” – mówi Agata Caban z Leroy Merlin Kołbaskowo. - W połączeniu z Gminą Kołbaskowo i panią Małgorzatą Schwarz wpadliśmy na pomysł, żeby taki klasyczny przystanek zmienić w zielony. Jeśli ten pomysł wypali to powstaną kolejne takie przystanki, czy w gminie, czy gdzie indziej – dodaje pani Agata.
- Taki zielony przystanek ma cieszyć oko, umilić czas w trakcie oczekiwania na autobus – mówi Małgorzata Schwarz. - Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy się zaangażują w pilnowanie tego, żeby przetrwał jak najdłużej. Jeśli się okaże, że dojrzeliśmy do tego, żeby tworzyć następne, to one powstaną. Mam też taki pomysł, aby ten przystanek pokryć zielonym dachem, co da efekt antysmogowy, bo jak wiemy, droga nr 13 jest bardzo ruchliwa. Marzy mi się, aby w pobliżu naszych przystanków postawić też na przykład huśtawki dla dzieci, wtedy ten czas oczekiwania na autobus im się skróci – dodaje pani wójt.
W działanie zaangażowała się też młodzież z Klubu Ekologa działającego przy GOKSiR.
- Super inicjatywa, taki przystanek jest inny, ciekawy. Powinno być takich więcej – mówili młodzi.
Prace przy zmianie przystanku klasycznego w zielony trwały trzy dni. Wyrównano teren pod donice, posadzono w nich mnóstwo kwiatów, usunięto graffiti, pomalowano ławki. Inicjatywę zrealizowano w ramach akcji #stopSMOGKołbaskowo we współpracy Gminy Kołbaskowo, Leroy Merlin Polska oraz Klubu Młodego Ekologa z GOKSiR.

Zobacz galerię zdjęć >>

zielony przystanek

---

9.06.2021

Zielony Przystanek powstaje w naszej gminie. Prace rozpoczęły się we wtorek rano, a zakończą w czwartek.
Czym jest Zielony Przystanek? - To będzie nie tylko miejsce oczekiwania na autobus. To będzie także miejsce relaksu, cienia w upalny dzień - mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

przystanek Zielone Pole wybrany do akcji


Inicjatywa powstanie w ramach akcji #stopSMOGKołbaskowo, która realizowana jest przez Gminę Kołbaskowo, Leroy Merlin Polska oraz Klub Ekologa z GOKSiR.
- Przystanek, który wybraliśmy nazywa się "Zielone Pole" w Przecławiu. Jest duży, betonowy ze spadzistym dachem, z klinkierową elewacją - mówi Anna Żygadło z Urzędu Gminy Kołbaskowo.
Akcja Zielony Przystanek podzielona jest na dwa etapy: przygotowania terenu i przystanku oraz sadzenia roślin w donicach na przystanku.
- Teren pod donice zostanie wyrównany, graffiti zostaną usunięte, ławki pomalowane, po tych pracach na miejsce przywieziemy donice i będziemy sadzić kwiaty - dodaje pani Anna.
Uroczyste otwarcie Zielonego Przystanku w czwartek o godz. 14.

Pin It