smieci

Wraca temat dzikich wysypisk w naszej gminie. Niestety, nadal są takie miejsce, gdzie stare opony czy materiały budowlane zalegają na terenach leśnych i nie tylko. W walce z problemem pomagają fotopułapki. Co grozi sprawcom?


Nadal są tacy, którzy wyrzucają śmieci gdziekolwiek. Można je spotkać np. w pobliżu Szlaku Bielika, w rejonie Karwowa, Barnisławca, Siadła Dolnego i Górnego, wzdłuż autostrady A6 (patrz zdjęcie) - tam odkryliśmy aż trzy dzikie wysypiska. Gmina bardzo dba o porządek. Wielokrotnie utylizowała śmieci. Pomagają też mieszkańcy, nie brakuje akcji z cyklu „posprzątaj gminę, dostaniesz roślinę”. Pomimo dużych nakładów na likwidacje dzikich wysypisk śmieci, do lasów ciągle przybywają nowe.
- Regularnie kontrolujemy czystość na terenach leśnych, w okolicy Szlaku Bielika,  jak również w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji – mówi Paweł Nelkowski, komendant Straży Gminnej. – Niestety, część osób pozostawia po sobie odpady, które zalegają w lasach. Są też tacy, którzy zwożą odpady do lasu pojazdami w dużych ilościach i pozbywają się ich w trudno dostępnych miejscach.
Co na to Kodeks wykroczeń? - Kto zanieczyszcza lub zaśmieca las, podlega karze grzywny lub nagany. Karze grzywny podlega również  osoba,  która wjeżdża do lasu pojazdem silnikowym. Mandaty za takie wykroczenia mogą być wystawione na kwoty po 500 zł, a w sądzie grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł. Ponadto minister środowiska zapowiedział w tym roku dziesięciokrotnie wyższe kary za powyższe czyny – mówi pan komendant.
Ważną orężem strażników są fotopułapki. - Wspomagają nasze działania przez całą dobę – mówi strażnik. Nieduże urządzenia schowane w koronie drzew uruchamia się, kiedy ktoś pojawi się w jej pobliżu, ponieważ ma wbudowany czujnik ruchu. Urządzenie przesyła w sieci komórkowej na wskazane telefony straży gminnej obrazy i filmy wideo natychmiast po zarejestrowaniu. Kamera działa nie tylko w dzień, ale także w nocy. Nagrywa i robi zdjęcia w podczerwieni i nie potrzebuje lampy błyskowej. Dodajmy, że uwieczniony na zdjęciach wandal nie tylko dostanie 500 zł mandatu, ale będzie musiał jeszcze po sobie posprzątać. Fotopułapki pomogły już wykryć i ukarać wielu wandali.
- Apelujemy też do mieszkańców o zgłaszanie przypadków podrzucania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych straży gminnej lub do urzędu gminy wraz z zapisywaniem numerów rejestracyjnych pojazdów – mówi Mariusz Kuźniewski z Urzędu Gminy Kołbaskowo.


Ile czasu trwa rozkład poszczególnych odpadów? W przypadku papieru jest to kilka tygodni, foliowa reklamówka rozkłada się około 15 lat, a plastikowa butelka - nawet 450 lat. Natomiast styropianowe kubki nie rozkładają się wcale.

Ponadto, śmieci w lesie są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt. Mogą przyczynić się do powstania pożaru, powodują skażenie wód, w tym wody pitnej, a także gleby. Uwalniają do atmosfery trujące substancje, sprzyjają rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów. I oczywiście szpecą leśny krajobraz.
- Co roku wywozimy z lasów ponad 100 tys. m3 śmieci. Zebrane w lasach w jednym roku wypełniłyby 1000 wagonów kolejowych - informują Lasy Państwowe.

Pin It