goksir ogrodek

Zdrowo i kolorowo za GOKSiR-em. Ogródki warzywne powstają na terenie domu kultury w Przecławiu. Zajmuje się nimi młodzież z siódmych i ósmych klas z Przecławia, Kołbaskowa i Będargowa. Sprawdzają teorię Gałczyńskiego.


W 1926 roku Bronisław Gałczyński, starszy kuzyn znanego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, napisał broszurę "Ogród warzywny na 200 m²".
- Przedstawił w niej śmiałą tezę, iż z takiego ogrodu standardowa rodzina, wówczas 2+1, potrafi uzyskać produkcję jarzyn pokrywające roczne zapotrzebowanie człowieka, pół kilograma dziennie na osobę. Po prawie stu latach chcemy, aby ten temat wiodący sprawdziła młoda grupa mieszkańców Gminy Kołbaskowo – mówi Robert Sokołowski, opiekun projektu z GOKSiR (na zdjęciach).
Projekt wkracza w decydującą fazę. - Kończymy prace ziemne i zaczynamy sianie, sadzenie, itd. Na szczęście wiosna w tym roku jest wyjątkowo chłodna, a co za tym idzie, opóźniona wegetacja rekompensuje nam opóźnienie wynikające z lockdownu – tłumaczy pan Robert.
Idea wymyślona przez Gałczyńskiego ma szansę powtórnie zmierzyć się z rzeczywistością.
- Ale głównie chodzi nam o naszą młodzież. Będziemy nie tylko przekazywali im praktyczną wiedzę ogrodniczą, ale też w programie mamy warsztaty dziennikarskie (obsługa tv i montaż materiałów). Klubowicze samodzielnie nakręcą sceny z "życia" projektu, ale i samodzielnie je zmontują – dodaje Robert Sokołowski.
Projekt realizowany jest w ramach Klubu Młodego Ekologa działającego w domu kultury, który otrzymał dotację z programu "Równać szanse", prowadzonego wspólnie przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Projekt otrzymał również wsparcie od Leroy Merlin Ustowo, a część środków jest z budżetu GOKSiR-u.
Dodajmy, że Klub prowadzi również drugi projekt pod nazwą "Bzycząca łąka", a jego mottem jest - łąka kwietna, zamiast trawnika:)

Pin It