konferencja turystyka rowerowa

Kilka zdań o turystyce rowerowej po obu stronach granicy. Niemcy rozpoczęli budowę ścieżki z Mescherin w stronę Rosówka.

17 września 2020 spotkaliśmy się i rozmawialiśmy z naszymi partnerami z Polski i Niemiec na temat turystyki rowerowej i transgranicznej oraz jej dalszego rozwoju. Konferencja oraz podróż studyjna pod nazwą "Potencjał przygranicznej turystyki rowerowej na przykładzie Gminy Kołbaskowo oraz Związku Gmin Gartz nad Odrą” rozpoczęła się w Świetlicy w Kamieńcu.

W części konferencyjnej głos zabrali przedstawiciele gmin niemieckich, urzędu marszałkowskiego oraz Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, która mówiła o inwestycjach naszej gminy w turystykę, jej potencjale oraz przedsięwzięciach zrealizowanych w ostatnim czasie (m.in. ścieżki rowerowe, nabrzeże w Siadle Dolnym) oraz planowanych (m.in. ścieżce po szlaku dawnej kolejki wąskotorowej CPO).

Rowerzystów z naszej gminy, a także Szczecina czy Gryfina zainteresują słowa Katarzyny Jackowskiej z Urzędu Związku Gmin Gartz nad Odrą, która poinformowała o rozpoczęciu przez stronę niemiecką budowy ścieżki rowerowej z Mescherin do Staffelde (ok. 1,6 km, koniec budowy planowany jest na początek 2021 roku) oraz zaawansowanych planach jej przedłużenia ze Staffelde do granicy w Rosówku (ok. 3,6 km), gdzie połączy się z oddaną niedawno przez Gminę Kołbaskowo ścieżką rowerową, włączając się tym samym w sieć polskich szlaków dla cyklistów. Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego to ta budowa może rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Poza tym uczestnicy spotkania zgodzili się, że popularność krajobrazów nadodrzańskich z roku na rok rośnie wśród turystów rowerowych z Polski i Niemiec, a przyczyniają się do tego działania samorządów po obu stronach granicy, promując je oraz inwestując w niezbędną infrastrukturę, szczególnie w nowe ścieżki rowerowe.

Po wykładach uczestnicy spotkania wsiedli na rowery i udali się w trasę ścieżkami po polskiej i niemieckiej stronie. Z Kamieńca grupa przejechała nową ścieżką do Kołbaskowa, dalej trasą rowerową wzdłuż drogi krajowej nr 13 do toru motocrossowego, gdzie po przekroczeniu granicy skierowała się do Rosow. Po drodze robiono krótsze, bądź nieco dłuższe postoje, m.in. przy kościołach w Kołbaskowie czy Rosow, gdzie znajduje się świątynia z oryginalną, charakterystyczną ażurową wieżą z tarasem widokowym na okolicę.

Spotkanie zorganizował Euroregion Pomerania przy współpracy Gminy Kołbaskowo.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Pin It