granica

30.04.2020

Dobra wiadomość. Pracownicy przygraniczni i uczniowie od 4 maja nie będą musieli przechodzić obowiązkowej kwarantanny. Informacja pojawiła się na koncie premiera Mateusza Morawieckiego na facebooku.

- Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej. Od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki. Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami podjęliśmy wspólnie tę ważną decyzję, na którą czekali pracownicy transgraniczni i ich rodziny - czytamy na FB premiera.

- Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa. Jednocześnie musimy pamiętać, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. Dlatego wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć.

- Musimy nadal z żelazną konsekwencją przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego i jednocześnie być w ciągłym dialogu z mieszkańcami - to pozwoli obniżyć napięcie. To kwestia odpowiedzialności za mieszkańców poszczególnych powiatów i moi rozmówcy świetnie to rozumieją - napisał Mateusz Morawiecki. Niestety projekt zmian nie objął lekarzy, pielęgniarek i pracowników domów społecznych .

O zmianę apelowała m.in. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

28.04.2020

Sprawa mieszkańców nadgranicznych miejscowości naszego regionu staje się coraz bardziej poważna - informuje Głos Szczeciński.

Chodzi o ok. 7 tysięcy osób (wraz z rodzinami to już 24 tysiące). Mieszkają po polskiej lub niemieckiej stronie, a pracują po drugiej. Dwutygodniowa kwarantanna oznacza, że nie mogą wrócić do domów, albo pojechać do pracy. Marszałek województwa zaproponował premierowi, aby w sposób specjalny potraktować mieszkańców obszarów przygranicznych.

- Powinni być traktowani w taki sam sposób jak kierowcy samochodów ciężarowych, nie powinni być objęci kwarantanną, tak żeby mogli normalnie funkcjonować. Uważamy, że przy współpracy samorządów transgranicznych będziemy w stanie wprowadzić kontrolę tych osób tak, żeby wszyscy mogli czuć się bezpiecznie. Państwo powinno wypracować narzędzia wsparcia dla osób, które obecnie nie mogą wykonywać pracy zawodowej, powinno wypracować specjalny program pomocowy - mówił w poniedziałek Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

 

26.04.2020

Wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego oraz obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granice i udających się do miejsc zamieszkania lub pobytu na terenie Polski przedłużone zostały do odwołania - stanowi zmienione rozporządzeniu rządu, które weszło w życie dziś - informuje Onet.pl.

W ostatnich dniach w wielu miejscowościach leżących przy granicy z Niemcami (m.in. w Rosówku w naszej gminie) oraz Czechami odbyły się protesty. Pracownicy transgraniczni domagają się od polskich władz zniesienia obowiązku kwarantanny i otwarcia granic. Takie obostrzenia powodują bowiem, że muszą wybierać między pracą a możliwością widzenia się z własnymi rodzinami.

Jak napisał Onet, dziś Centrum Informacyjne Rządu przekazało informacje, że na początku przyszłego tygodnia sytuacja pracowników transgranicznych będzie tematem posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

24.04.2020

Z powodu obowiązkowej kwarantanny po wjeździe do Polski, mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza przeżywają rodzinne dramaty - czytamy na stronie Radia Szczecin.

W miejscowościach przygranicznych, także w Rosówku w naszej gminie, na piątek, na godzinę 19:00 zaplanowane są protesty pod hasłem: "Wpuśćcie nas do pracy! Wpuśćcie nas do domu!”. Organizatorzy czekają na konkretne rozwiązania, które miałyby wejść w życie.

O zmianę przepisów - obowiązkowej kwarantanny po wjeździe do kraju z powodu epidemii - do polskiego rządu apelują także władze niemieckich landów oraz nasi samorządowcy, także - dodajmy - Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Premier Mateusz Morawiecki, zapowiedział, że zobowiąże wojewodów, żeby w trybie pilnym postarali się wypracować rozwiązania w tej sprawie - poinformowało Radio Szczecin.

Na temat protestu pisze także serwis Przeclaw24.pl >>

Pin It