Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach przypomina o  Światowym Dniu Rzucania Palenia, który obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada, w 2015 roku przypada na 19 listopada.


Światowy Dzień Rzucania Palenia ma na celu zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie.

Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Powoduje raka płuc, szacuje się, że jest przyczyną aż 30% wszystkich zgonów powodowanych nowotworami. Dlatego warto zrezygnować z palenia tytoniu. Organizm nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy.

Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje papierosów (także light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu – palacz zaciąga się dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych!

Jedynym i najskuteczniejszym sposobem, aby ustrzec się przed rakiem płuca jest rzucenie palenia. Pocieszające jest, że około 50% kobiet codziennie palących papierosy chciałoby rzucić palenie. Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

Pomoc w rzuceniu palenia można uzyskać m.in., dzwoniąc na numer działającej przy Centrum Onkologii Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19.

Pin It