W piątek 7 listopada 2014 r. w ramach wizyty studyjnej, Gminę Kołbaskowo odwiedziła grupa 30 osób z Austrii i Węgier reprezentujących euroregiony i węgierski Uniwersytet Sopron. Wizyta dotyczyła kształcenia językowego w obszarze transgranicznym. Przykładem dobrych praktyk była dla naszych gości Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Przecławiu. Właśnie tam realizowane jest – finansowane z budżetu Gminy Kołbaskowo – polsko-niemieckie kształcenie językowe w klasach językowych oraz w grupach przedszkolnych. Wizyta ta miała duże znaczenie, gdyż przez pryzmat Gminy Kołbaskowo goście z Austrii i Węgier postrzegać będą Polskę oraz cały region Zachodniopomorski.


Gospodarzem wizyty była Wójt Gminy Kołbaskowo – Małgorzata Schwarz, która zaprezentowała gościom Gminę Kołbaskowo, jako samorząd priorytetowo traktujący dwujęzyczność mieszkańców. W szkolne progi natomiast zaprosiła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przecławiu – Beata Bitel. Na uczestnikach wizyty studyjnej szczególnie dobre wrażenie sprawił wzorowy stan bazy oświatowej utrzymywanej przez władze Gminy Kołbaskowo. Ciekawym doświadczeniem dla gości była możliwość obserwacji zajęć językowych w przedszkolu oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach z uczniami w I, II i III klasie szkoły podstawowej.


Prezentację na temat szkolnej i przedszkolnej współpracy transgranicznej przedstawiła pani Iwona Wierzbicka, która przygotowała także piękny koncert wykonany przez uczniów przed międzynarodową publicznością. Bariery językowe po raz kolejny zostały przerwane, więc gościom należy się polskie dziękuję bardzo, czyli danke schön i köszönöm szépen.

 

 

 

Pin It