Piknik historyczny, który odbył się w sobotę 26 kwietnia 2014 r. w Rosówku za nami. Lekcja historii odegrana przez grupę wyśmienitych rekonstruktorów – aktorów inscenizacji, wzbudziła żywe i emocjonujące reakcje licznie zgromadzonych widzów.

Pierwsza część pikniku upłynęła na swobodnym zapoznawaniu się z zaprezentowanym, historycznym sprzętem wojskowym. Z oryginalnej kuchni polowej z 1937 roku sympatyczny kucharz serwował pyszną grochówkę. Uwagę skupiły na sobie pojazdy wojskowe, szczególnie ważący 32 tony czołg T-34, który oblegany przez fotoamatorów, cierpliwie czekał na swój „występ”.

Kolejną część wydarzenia stanowiły II Kołbaskowskie Spotkania Historyczne. W ich ramach, o wydarzeniach z 1945 r. opowiadał najpierw dziennikarz i regionalista – Michał Rembas, a następnie na podstawie książki „Ostatnia krew na Pomorzu” – jej autor Tomasz Borowski. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem tej formy prezentacji historii naszego regionu stał się deszcz, zaganiając do słuchania pod namiot nawet maruderów i malkontentów. Jak przystało na „zamówioną” pogodę, po prelekcjach przestało padać.

Ostatnia część pikniku – znów w pogodnej aurze – to inscenizacja historyczna. Choć początkowo latający nad polem bitewnym dron z kamerą telewizji belgijskiej sugerował inne czasy, to rekonstrukcja „Bitwy o Szczecin” w niekonwencjonalny sposób przybliżyła nam odległy, ale najbardziej tragiczny czas, o którym nie wolno nikomu zapomnieć. Ta plenerowa lekcja historii opowiedziana przystępnym językiem, angażująca uczucia i emocje zgromadziła licznych widzów. A kto wygrał? Niespodzianek nie było. Znów ci sami. Zapraszamy do fotorelacji.

Pin It