wójt Gminy Kołbaskowo

Nowe wiadomości w sprawie obwodnicy Szczecina pojawiły się kilka dni temu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA]  do połowy roku ma ogłosić przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj na realizację drogi. Problemem jest węzeł Będargowo. Małgorzata Schwarz zapytała o tę sprawę przedstawiciela dyrekcji dróg.

Nowe wieści w sprawie zachodniej obwodnicy Szczecina, która ma przebiegać także przez gminę Kołbaskowo, pojawiły się 17 lutego 2021 roku. Okazuje się, że przetarg na realizację drogi GDDKiA planuje ogłosić już w połowie 2021 roku (do końca czerwca), tak zapewniał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

To będzie droga dwujezdniowa o długości 51,6 km. Jej początek zaplanowano w Kołbaskowie (odcinek od A6 w Kołbaskowie do Smętowic będzie jednocześnie fragmentem obwodnicy Przecławia i Warzymic), dalej droga pobiegnie w pobliżu Będargowa, minie Stobno, przez gminę Dobra, Police do węzła Goleniów Północ.

- Elementem Zachodniej Obwodnicy Szczecin`a ma być najdłuższy tunel w Polsce - mówił Łukasz Lendner, dyrektor GDDKiA. Powstanie pod Odrą pomiędzy Policami a Goleniowem. Będzie miał 5 km długości. Inwestycja ma powstać w formule projektuj i buduj. Koniec prac planuje się w 2025 roku.

Co z węzłem Będargowo? Dzień po deklaracji ministra, 18 lutego, na spotkaniu „koalicji samorządów" na rzecz Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina, które miało miejsce na Zamku w Szczecinie, Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, zapytała przedstawiciela dyrekcji dróg o węzeł w Będargowie (zdjęcia z tego spotkania).

- Od trzech lat dyskutujemy o ostatecznej lokalizacji tego węzła. Zależy nam na tym, aby połączenia drogowe z węzłów upłynniły ruch także w naszej gminie, która się bardzo dynamicznie rozwija. Czy zapadła już ostateczna decyzja o lokalizacji węzła Będargowo, czy temat jest jeszcze otwarty i możemy znaleźć rozwiązanie takie, które będzie dobre dla inwestora, czyli dyrekcji dróg, oraz naszej gminy i mieszkańców? – zapytała pani wójt.

Obecna lokalizacja węzła, pomiędzy Warzymicami a Będargowem jest zła, według włodarzy gminy i mieszkańców. Pierwsi od trzech lat rozmawiają na ten temat z GDDKiA, drudzy protestują i ślą listy indywidualnie i zbiorowo Dlaczego? Węzeł powstałby w miejscu mocno zurbanizowanym. Droga, którą trzeba wybudować do węzła, biegłaby po terenach, które nie należą do gminy, potrzebne byłyby wywłaszczenia. Gmina wnioskuje o lokalizację węzła bardziej na północ. – Droga prowadząca do węzła powstałaby wtedy na terenach gminy – mówi Małgorzata Schwarz. Dodajmy, że w planach gminy jest budowa drogi z Będargowa w stronę Ostoi i dalej Szczecina. Wtedy powstałby kolejny korytarz drogowy z naszej gminy do stolicy województwa.

- Jest koncepcja, by węzeł Będargowo zlokalizować w innym miejscu, bardziej na północ i na pewno będziemy jeszcze o tym rozmawiać i te kwestie ustalać – odpowiedział @Mateusz Grzeszczuk, rzecznik GDDKiA.

Przedstawiciel dyrekcji dróg zapewnił też, że okoliczni rolnicy nie będą mieli kłopotów z dojazdem do pól, ponieważ wzdłuż trasy powstaną przejazdy.
Relacja ze spotkania zamieściły także Aktualności GOKSiR TV - tutaj https://tiny.pl/rldk2

Pin It