Hołd Witoldowi Pileckiemu

Hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, jednemu z najodważniejszych ludzi w dziejach świata, zostanie oddany dziś wieczorem w Szkole Podstawowej w Będargowie. O godz. 21:30, w godzinę śmierci bohatera niezłomnego zapłoną znicze pamięci.


W Będargowie uroczystość odbędzie się, w asyście Wojska Polskiego, na terenie Szkoły Podstawowej im. rtm. Pileckiego. Wezmą w niej udział m.in.: wojewoda zachodniopomorski, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, przedstawiciele służb mundurowych, dyrekcja i uczniowie szkoły.
Rotmistrz Witold Pilecki służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.
W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.
W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II.
Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd - decyzją gen. Władysława Andersa - wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie.
Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony został w 1948.
Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze.

Pin It

Bądź na bieżąco