małgorzata Schwarz Wójt Gminy Kołbaskowo
Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo: - Nie zgodziłam się rok temu na przekazanie danych osobowych mieszkańców naszej gminy innym podmiotom. Teraz Najwyższa Izba Kontroli (NIK) uznała, że nie było podstawy prawnej do zlecenia Poczcie Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przygotowań do przeprowadzenia wyborów kopertowych. Drodzy Mieszkańcy Gminy Kołbaskowo, Państwa dane osobowe są bezpieczne i nie będą przekazywane z naruszeniem prawa innym podmiotom.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces przygotowania i przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych.
 
- Od 16 kwietnia do 9 maja jedyną uprawnioną jednostką do organizowania i przygotowania wyborów na Prezydenta RP była Państwowa Komisja Wyborcza. Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca. Nawet sytuacje nadzwyczajne, jak stan epidemii, nie mogą stanowić powodu do łamania konstytucyjnej zasady praworządności - powiedział Marian Banaś, prezes NIK.
 
Samorządowcy z całego kraju rok temu otrzymywali maile, których nadawcą była Poczta Polska, z wnioskiem o przekazanie danych ze spisu wyborców. Taki mail do Urzędu Gminy Kołbaskowo przyszedł o godzinie 2:29 w nocy. „Dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku” – napisano. Poczta Polska domagała się udostępnienia m.in. adresu, imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. – Uważam, że złożony przez Pocztę Polską wniosek zawiera istotne braki formalne, które uniemożliwiają jego rozpatrzenie – informowała Małgorzata Schwarz.
 
– Moim obowiązkiem jest ochrona danych osobowych mieszkańców – mówi wójt Małgorzata Schwarz. - Jeśli nie ma podstawy prawnej do przekazania takich danych, nie będą one udostępnione podmiotom zewnętrznym. Udostępnienie tak ważnych i chronionych danych osobowych, nie może odbywać w sposób niezgodny z przepisami. Zapewniam, że Państwa dane osobowe są bezpieczne i nie będą przekazywane z naruszeniem prawa innym podmiotom.
Pin It

Bądź na bieżąco