Na XVIII sesji Rady Gminy Kołbaskowo, która po raz pierwszy miała miejsce w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo mówiła m.in. o nowych inwestycjach, przystankach kolejowych w gminie, otwarciu przedszkoli i przejściu do GOKSiR. Poinformowała także, że z raportów które codziennie otrzymuje wynika, że dziś na terenie gminy nie ma żadnego zachorowania na koronawirusa.

O otwarciu przedszkoli:
- Jesteśmy zaskakiwani komunikatami rządowymi i jako gmina nie jesteśmy w stanie tak szybko reagować. Przedszkola mogły działać od 6 maja. Wcześniej zwróciliśmy się do rodziców z zapytaniem i prośbą o składanie deklaracji, czy posłałyby dziecko do szkoły. Odzew był bardzo słaby, w jednym przedszkolu zgłosiły się dwie osoby, w drugim jedna, w trzecim żadna, dlatego podjęliśmy decyzję, że na razie nie uruchamiamy placówek. Stanie się to 25 maja. W tym momencie otwarte są boiska udostępnione zgodnie z rozporządzeniem na razie dla 6 osób, w dalszym etapie od 25 maja boiska będą udostępnione dla większych grup.

O budowie drogi gminnej Siadło Dolne - Kurów:
- Trochę było kłopotów z tą inwestycją, ponieważ okazało się, że w Siadle Dolnym pozwolenie ma jeszcze inny podmiot, to pozwolenie na budowę było z 2006 roku, trzeba było negocjować i pertraktować, tak żeby wygasić w zakresie budowy drogi pozwolenie wydane na ten prywatny podmiot. Teraz mam nadzieję, że uzyskamy to pozwolenie i ruszymy z pracami. Budowa powinna potrwać do końca tego roku, ponieważ jest to inwestycja dofinansowana środkami unijnymi.

O budowie ścieżki rowerowej Przecław - Karwowo:
- Również mieliśmy tu problem, pertraktowaliśmy z kolejami państwowymi na temat udzielenia odstępstwa od wymogów odległościowych (ścieżka częściowo ma biec w pobliżu linii kolejowej Szczecin - Berlin). Udało nam się to uzyskać już biorąc pod uwagę fakt, że będzie budowany drugi tor. Obecnie prace projektowe są na finiszu, niedługo będą ruszały prace w terenie. Mam nadzieje, że na koniec tego roku i początek przyszłego uda nam się ten projekt zrealizować. Inwestycja również powstaje w trybie zaprojektuj i wybuduj.

O budowie ścieżki rowerowej po szlaku kolejki CPO:
- Troszkę przedłużają nam się, w związku z pandemią koronawirusa, prace związane z budową ścieżki rowerowej po szlaku kolejki wąskotorowej CPO. Jeszcze nie podpisaliśmy umowy z Interreg V A na inwestycję, ale wszystkie zmiany, o których mówiliśmy, czyli zwiększenie środków na inwestycje, udało nam się uzyskać. Teraz czekamy na podpisanie umowy.

O przystankach kolejowych w gminie:
- Pogram budowy 200 przystanków zaprezentował ostatnio rząd RP. Cieszymy się, że pisma wysyłane do Warszawy od 2014 roku z sugestią o ulokowaniu w naszej gminie przystanków kolejowych zostały wzięte pod uwagę. Mają powstać przystanki Przecław – Warzymice, Kołbaskowo oraz na granicy naszej gminy ze Szczecinem. Te stacje mają zostać włączone do sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej w drugim etapie. Wnioskujemy teraz o uruchomienie linii z Kołbaskowa do lotniska Szczecin Goleniów. Chcemy mieszkańcom zapewnić taką relację.

O potrzebie budowy zjazdu na schodach w stronę GOKSiR:
- Trzeba będzie zrobić nowy projekt techniczny, ale najpierw uzgodnić to z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która jest właścicielem terenu (droga jest krajowa). Dotychczasowy zjazd był dziki, nie mógł zostać usankcjonowany dlatego, że w przepisach prawa budowlanego są określone konkretne spadki dla takich zjazdów dla wózków czy wózków inwalidzkich i ten zjazd nie spełniał tych warunków. Wiadomo, że trzeba będzie zająć większy teren na wybudowanie nowego zjazdu tak, żeby kąty nachylenia się zgadzały. Myślę, że trzeba zacząć od początku, wystąpić o określenie warunków technicznych dla zjazdu i na nowo przebudowywać całe przejście. Przygotowanie projektu, pozwolenie na budowę, zapewnienie środków - to wszystko może zająć około 12 miesięcy.

Relacja wideo z sesji tutaj: https://bit.ly/3byIKe5

Pin It

Bądź na bieżąco