Moczyły

Moczyły mogą stać się kolejnym magnesem dla mieszkańców naszej gminy, ale także dla gości, którzy coraz chętniej odwiedzają nasz region. W 2018 roku oddane do użytku zostało nabrzeże w Siadle Dolnym. Teren nad rzeką został zagospodarowany, umocniono linię brzegową Odry, powstały pomosty z systemami trapowymi oraz elementami cumowania, altany piknikowe, ławki, stoły do gry w szachy lub warcaby z kamiennymi blatami, miejsca do grillowania, wiaty do przechowywania kajaków, toalety, a także ciąg pieszo-rowerowy, stacja naprawy rowerów, stojaki na rowery, nowe oświetlenie. Nowe nabrzeże bardzo spodobało się mieszkańcom oraz turystom, o inwestycji szeroko informowały media.

Szczegóły można zobaczyć tutaj:

Inwestycje 2018: Nabrzeże Lewego Brzegu Odry Zachodniej w Siadle Dolnym [wątek zbiorczy]Podobnie ma być w Moczyłach, uroczej miejscowości położonej nad Odrą, nieco na południe od Siadła Dolnego.

- Projektujemy nabrzeże w Moczyłach. Liczymy, że to wodne przedsięwzięcie pozwoli nam przyciągnąć kolejnych turystów. Koncepcja została zaakceptowana przez mieszkańców. Będziemy szukali dofinansowania na to zadanie – mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Przypomnijmy, inwestycja w Siadle Dolnym kosztowała ok. 4 mln zł, ponad 2 mln zł Gmina Kołbaskowo otrzymała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rejon Siadła Dolnego oraz Moczył jest bardzo atrakcyjny dla kajakarzy. Odra Zachodnia wraz z Odrą Wschodnią tworzy Międzyodrze, na którym został utworzony Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. To torfowiska i mokradła poprzecinane siecią kanałów i starorzeczy z florą i fauną niespotykaną już w dolinach innych wielkich rzek europejskich - chętnie odwiedzane są przez miłośników turystyki wodnej.

Obie miejscowości łączy też popularny w regionie pieszo - rowerowy Szlak Bielika, który wiedzie od Siadła Dolnego przez Moczyły do wsi Pargowo oraz dalej do granicy polsko-niemieckiej.

________________
Materiał z majowego wydania Aktualności Gminnych - pdf do pobrania tutaj - https://bit.ly/35DD01f

Pin It

Bądź na bieżąco