szkielet kosciola

Aktualizacja 21.11.2019

Poznaliśmy oferty od potencjalnych wykonawców, którzy chcieliby zagospodarować teren ruin XIII-wiecznego kościoła i dawnego cmentarza w Warzymicach. Podobnie jak w pierwszym przetargu obie oferty znacznie przewyższają szacunki gminy - informuje Głos Szczeciński oraz jeden z portali tego dziennika - police,naszemiasto.pl.

Zgodnie z projektem miałoby tu powstać miejsce służące wypoczynkowi oraz edukacji o historycznym, także sakralnym przeznaczeniu. Wykonana miała być ażurowa budowla stalowa, która kształtem i gabarytami przedstawiałaby zarys dawnego kościoła. (...) O tym jak może wyglądać ażurowa konstrukcja możemy przekonać się tuż za granicą polsko-niemiecką. (...) Jeszcze ciekawiej wygląda ażurowy kościół w belgijskim Limburgu - czytamy.

Cały materiał tutaj http://bit.ly/337tRLi

 

8.10.2019

Centralna cześć Warzymic wkrótce zmieni się nie do poznania. Gmina Kołbaskowo chce zagospodarować miejsce po nieistniejącym dziś średniowiecznym kościele. Głównym akcentem całości będzie stalowy szkielet odzwierciedlający zarys świątyni.

To ma być przestrzeń spotkań i spacerów, z którego korzystać będą mieszkańcy, a także turyści. Miejsce służące wypoczynkowi oraz edukacji o historycznym, także sakralnym przeznaczeniu.

Co się zmieni?
Wykonana ma być ażurowa budowla stalowa, która kształtem i gabarytami będzie przedstawiać zarys dawnego kościoła. Podstawą opracowania wyglądu budowli są zachowane zdjęcia z początku XX wieku. Wymiary obiektu to 11,4 m szerokości, 14,9 m długości oraz 17,76 m wysokości. W zakresie inwestycji jest także montaż ławek parkowych, siedzisk ze stołem, tablic edukacyjnych, lamp parkowych, urządzenie towarzyszącej zieleni oraz utwardzenie terenu pod ciągami pieszymi i wykonanie schodów terenowych, ponieważ cały teren jest na sporym wzniesieniu.

Przypomnijmy, że kilka lat temu na części tego wzniesienia w Warzymicach powstało miejsce wypoczynku z wiatami, utwardzonym ciągiem pieszym, miejscem na ognisko, placem zabaw oraz urządzoną zielenią.

Przetarg pod nazwą „Zagospodarowanie terenu zabytkowych ruin XIII-wiecznego kościoła i dawnego cmentarza w Warzymicach, Gmina Kołbaskowo” został ogłoszony. Termin składania ofert – 10 października 2019 roku. Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego to prace mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Maksymalny termin realizacji inwestycji to 480 dni od momentu podpisania umowy.

Co wiemy o świątyni w Warzymicach?
Kościółek w Warzymicach przetrwał około 700 lat, ale 60 lat temu został rozebrany. Zostały po nim tylko fundamenty.

W średniowieczu kościoły, podobnie jak zamki, budowano zazwyczaj na wzgórzach. Dlaczego? Odgrywały one rolę nie tylko religijną, ale także obronną. W razie najazdu nieprzyjaciela grube mury, małe okna, mogły zapewnić bezpieczeństwo miejscowym, którzy się w nich schronili. Nie inaczej było w Warzymicach.

- Kościół w Warzymicach powstał w XIII wieku. Sama miejscowość jest dużo starsza. Najstarsze ślady osadnicze pochodzą z późnego okresu wpływów rzymskich – mówił Marek Łuczak, doktor historii, policjant, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autor ponad 30 książek o historii i zabytkach Pomorza Zachodniego.

To znaczy, że tereny te zamieszkiwano ponad 1500, albo więcej lat temu. Natomiast pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1 lutego 1220 roku.

- W dokumencie księżna Anastazja potwierdzając nadanie sąsiedniej wsi Będargowo uczynione przez swojego syna Bogusława II dla kościoła św. Jakuba w Szczecinie, wymieniła między innymi wieś Warrimich. To najstarsza znana nazwa miejscowości Warzymice – mówił Łuczak.

Małą świątynię usytuowano w centrum osady, na wzniesieniu, w formie prostej salowej świątyni. Ściany posadowiono na kamiennym fundamencie. Wejścia znajdowały się po stronie południowej (od strony Karwowa) i zachodniej (od strony Będargowa). Wieżę postawiono nad wejściem po stronie zachodniej.

W XVIII i XIX wieku kościół poddano przebudowie. - Ale podczas rozbudowy świątyni naruszono konstrukcję wieży i rozebrano ją – mówił historyk.

Przemurowano okna nadając im wyraźnie gotycką formę. Z zachodniego skraju kalenicy dachu wyprowadzono szkieletową konstrukcję niewielkiej dzwonnicy zamkniętej dachem namiotowym. Wieńczącą go iglicę zaopatrzono w kulę i wiatrowskaz w formie chorągiewki. W 1894 roku kościół otynkowano.

Plac kościelny otoczony był kamiennym murem z bramkami od wschodu i zachodu. Spełniał funkcję cmentarza aż do czasu wytyczenia nowej nekropolii zlokalizowanej przy drodze wylotowej na Przecław.

Po wojnie
- Świątynia przetrwała wojenną zawieruchę w dobrym stanie, jednak nieużytkowana i systematycznie dewastowana popadła w ruinę – informują redaktorzy portalu architektura.pomorze.pl. - W kwietniu 1945 roku Warzymice zostały zajęte przez wojska radzieckie praktycznie bez walki, a z całej zabudowy jedynie kościół został nieznacznie uszkodzony. Stąd też wieś niemal od razu została zasiedlona. Pod wpływem przybyłych tu w 1946 roku byłych żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego, wieś przemianowano na Akowo. Ze zrozumiałych powodów nazwa ta nie mogła obowiązywać zbyt długo. W roku 1950 uchwałą Gminnej Rady Narodowej przemianowano wieś na Warzymice. Zgodnie z dyrektywą władz państwowych oraz za przyzwoleniem miejscowej ludności, kościół zburzono.

 

Jarosław Dworzyński

Pin It

Bądź na bieżąco