wystawa nt Rotmistrza Pileckiego

Patron Szkoły Podstawowej w Będargowie - rotmistrz Witold Pilecki był wielkim patriotą i żołnierzem wielce zasłużonym dla naszej ojczyzny. Każdego, kto zechce poznać bliżej sylwetkę Witolda Pileckiego zapraszamy do Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Będargowie w celu obejrzenia patriotycznej wystawy upamiętniającej tego wielkiego Polaka.

Wystawa została udostępniona placówce przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie i będzie czynna do końca listopada. Osoby indywidualne zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00.  Grupy szkolne prosimy o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia godziny zwiedzania z panią Beatą Wojewodą kom. 793 137 430

Witold Pilecki ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.
Zapraszamy do naszej szkoły wszystkich chętnych, a w szczególności uczniów wraz z opiekunami do obejrzenia patriotycznej wystawy udostępnionej naszej placówce przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie.

wystawa nt rotmistrza pileckiego

wystawa nt rotmistrza Pileckiego

 

 

Pin It

Bądź na bieżąco