Młodzi redaktorzy z Publicznego Gimnazjum w Przecławiu tworzący szkolną gazetę SZOK, zajęli II miejsce w ogólnopolskim konkursie Forum Pismaków, adresowanym do młodzieżowych redakcji ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z całej Polski.

O samym projekcie uczniowie dowiedzieli się w lutym 2016 r. – wtedy też rozpoczął się nabór wniosków. W jury zasiadały „gwiazdy” polskiego dziennikarstwa, jak choćby Ewa Drzyzga, znana z nagrywanego od 2000 r. talk show „Rozmowy w toku”, wieloletni prezes PAP, a aktualnie prezes Fundacji Nowe Media Robert Bogdański, Aleksandra Zieleniewska, współzałożycielka radia RMF FM czy Paweł Reszka, uznany reporter, m. in. publikujący w „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku”.
„Pierwszą poważniejszą dyskusją było wybieranie tematów wydań konkursowych i tego, co miałoby się w nich znaleźć – propozycji była cała masa, np. samych artykułów zaproponowano około 40. Ostatecznie zdecydowaliśmy się przygotować wydania poświęcone: Walentynkom i szeroko pojętej miłości (luty), młodzieży i jej miejscu w świecie, a także wzorcom, które mogą nią kierować (marzec) oraz mediom, polskim i zagranicznym, od obu stron kamery (kwiecień). Ostatnie wydanie zdecydowanie należy uznać za sztandarowe – oczywiście, każde kosztowało masę pracy i wiele czasu, jednak do tego wielu redaktorów miało szczególny stosunek i wkład. Szczególne podziękowania należy kierować do Konrada Traczyka, który był głównym inicjatorem wielu tematów poruszanych w kwietniowym SZOK-u” – komentuje redaktor naczelny, Krzysztof Andrulonis.

O swoim sukcesie bycia laureatem w konkursie redaktorzy dowiedzieli się 18 maja. Organizator konkursu zdecydował, że w Katowicach, podczas finałowych warsztatów dziennikarskich i gali, SZOK reprezentowany będzie przez czterech najaktywniejszych redaktorów. Gazetę reprezentowali: Alicja Justyńska, Marcelina Steczyńska, Katarzyna Owsiak i Konrad Traczyk, oczywiście pod opieką Małgorzaty Osiewicz – Warlikowskiej. Forum Pismaków okazało się dla reprezentantów dość zaskakujące - zamiast warsztatów w postaci konferencji z udziałem dziennikarzy, uczniowie mieli za zadanie zredagować artykuł na dany temat. Działanie pod presją czasu pokazało pasjonatom pisania na czym także polega praca dziennikarza. Wymiana doświadczeń z uczniamy z całej Polski, sprawdzenie swoich umiejętności pod okiem profesjonalistów i wspaniała atmosfera - przypadły młodym redaktorom do gustu. Co dalej? Pisanie to najczęśniej pasja, z której nie sposób tak po prostu zrezygnować. POdobnego zdania są także redaktorzy SZOKU - także w szkole średniej zamierzają kontynuować przygodę z dziennikarstwem. Trzymamy kciuki za realizowanie pasji i gratulujemy fantastycznego wyniku!

Pin It

Bądź na bieżąco