17 grudnia Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili Szkołę Podstawową w Przecławiu w ramach akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. To druga edycja akcji, której pomysł zrodził się podczas XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno w lipcu 2014 roku, kiedy to uczestnicy marszu byli serdecznie witani i goszczeni przez rodaków mieszkających na Litwie.


Wasza akcja wpisuje się pięknie w dzieło solidarności. [...] Wybuchła solidarność w waszych sercach, żeby tam wysyłać paczki i organizować kolonie dla dzieci – to jest wielkie i wspaniałe dzieło. Jeżeli mówimy o tworzeniu wspólnoty – a bardzo byśmy chcieli ją mieć – to właśnie w ten sposób się ją buduje – powiedział prezydent Andrzej Duda. Agata Kornhauser-Duda złożyła świąteczne życzenia i doceniła trud i zaangażowanie wolontariuszy.


Wizyta pary prezydenckiej miała przepiękną oprawę muzyczną – wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Przecławiu pod kierownictwem Iwony Wierzbickiej, a także uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie i muzycy Stowarzyszenia Villa Grawitza.

Jak informują organizatorzy na oficjalnym profilu akcji w serwisie społecznościowym Facebook, dla Kresowian łącznie uzbierano 110 000 PLN, z czego na koncie Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej uzbierano 63.000, z Wrocławia wyjechała paczka warta 20.000 PLN z markową odzieżą, a z ponad 25 punktów zbiórki w Polsce i zagranicą wolontariusze zgromadzili około 3 tony produktów o wartości prawie 20.000 PLN. Dodatkowo za kwotę 10.000 PLN na ferie do Polski zostały zaproszone polskie dzieci z Litwy. Przygotowano 900 paczek, które specjalnym transportem zostały dostarczone przed Bożym Narodzeniem do  Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Dary pojechały do Turgieli, Solecznik, Rakańców, Ejszyszek, Butrymańców, Koleśnik i Niemenczyna.


Pomysłodawcą akcji jest sołtys wsi Przecław - Wojciech Woźniak, a jej współorganizatorami są: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, a także dziennikarz radiowy Łukasz Szełemej. Nazwa akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci polskich korzeni oraz pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa.


Szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronie http://rodakomnakresach.pl
Fotorelację i materiał video z wydarzenia zamieścił portal http://przeclaw24.pl


Finał akcji:

 

 

 

 

 

fot powyżej: Grzegorz Smolicz

 

fot. rodakomnakresach.pl

Pin It

Bądź na bieżąco