W dniach od 13 do 16 listopada br. dwudziestu jeden bezrobotnych mieszkańców powiatu polickiego wzięło udział w warsztatach pomagających w otworzeniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Czwarta edycja tygodnia przedsiębiorczości była organizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Policach w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii Komisji Europejskiej na rzecz małej i średniej przedsiębiorczości „SME Week 2012”

Warsztaty udało się zorganizować dzięki partnerskiej współpracy Urzędu, Stowarzyszenia Szersza Perspektywa – Centrum Finansowej Edukacji w Szczecinie oraz trenera rozwoju osobowości Pana Radosława Lasko. W zajęciach uczestniczyli bezrobotni, którzy złożyli wnioski o dotację na otworzenie własnej działalności gospodarczej a także tacy, którzy dopiero przygotowują swoje biznesplany.

W trakcie czterech dni inicjatywy mieli oni okazję do doskonalenia tzw. „inteligencji finansowej”, czyli umiejętności obserwacji i znajdowania okazji do zarabiania pieniędzy tam, gdzie inni ludzie ich nie dostrzegają. Na ten rodzaj inteligencji składają się umiejętności zarządzania swoimi środkami finansowymi, a także psychologiczne aspekty osiągania sukcesu.

Inicjatywę zainaugurowały zajęcia pn. „Jak zostać człowiekiem sukcesu? Proaktywność.” z Panem Radosławem Lasko, przedsiębiorcą, który założył własną firmę korzystając z dotacji Powiatowego Urzędu Pracy w Policach. Dzięki temu uczestnicy mogli poznać jakie są różnice w mentalności ludzi pracujących na etacie a przedsiębiorcami, podnieść swoją umiejętność koncentracji, komunikacji z potencjalnymi klientami oraz zarządzania swoim czasem. Ponadto dowiedzieli się jak istotne w osiągnięciu zamierzonych rezultatów są emocje, które odczuwają.

Kolejny moduł zajęć pn. „Własny biznes – tylko po co?” był realizowany przez przedstawicieli Stowarzyszenia Szersza Perspektywa – Centrum Finansowej Edukacji w Szczecinie, którego misją jest wspieranie przedsiębiorczości poprzez promowanie edukacji finansowej. Aby zwiększyć swoją finansową inteligencję wykorzystano pomoc w postaci planszowej gry decyzyjnej o nazwie „Cashflow”.  Gra odzwierciedlała realia życia każdego człowieka pracującego na etacie. Na starcie uczestnikom był przypisywany konkretny zawód za który każdy otrzymywał comiesięczne wynagrodzenie. Celem rozgrywki było wydostanie się z tak zwanego „wyścigu szczurów”, czyli z pułapki życia od wypłaty do wypłaty. Uczestnicy nauczyli się więc obracania swoimi środkami finansowymi aby zainwestowane w odpowiedni sposób same przynosiły dochód. Wygrana nie przychodziła jednak łatwo: graczy mogły spotkać trudne życiowe sytuacje np. zwolnienie z pracy.

Policki Tydzień Przedsiębiorczości był organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Policach po raz czwarty stając się już policką tradycją. Dziękując osobom bezrobotnym za udział w zajęciach oraz partnerom za pomoc w organizacji przedsięwzięcia zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

GALERIA