W sobotę, 15 września Stowarzyszenie "Klub Przyjaciół Gminy Kołbaskowo" zaprasza wszystkich mieszkańców na "Białą Sobotę". To już trzecia impreza, podczas której można skorzystać z konsultacji lekarzy specjalistów i wykonać bezpłatne badania.

Gośćmi w tym roku będą: Wojskowe Centrum Krwiodawstwa, Pogotowie Ratunkowe, Policja, Żandarmeria Wojskowa oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Impreza rozpocznie się o godzinie 10: 00 w Szkole Podstawowej w Przecławiu oraz na placu przed budynkiem szkoły.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest "Zdrowie, Pomoc, Bezpieczeństwo". Czyli zadbamy o swoje zdrowie, nauczymy się bezpieczeństwa i pomożemy innym. W tym dniu od godziny 10.00 do 14.00 będzie można skorzystać z konsultacji lekarskich u takich specjalistów jak: okulista, ortodonta, dermatolog, stomatolog i internista. Będzie można wykonać sobie badania EKG, USG, cytologię, mammografię, spirometrię, sprawdzić poziom cholesterolu i cukru. To już trzecia "Biała Sobota”, kiedy są z nami lekarze z przychodni "Salus" - dr. Sylwia Napiontek-Balińska oraz dr. Bogusław Tarnowski oraz stomatolog i ortodonta z przychodni "Megi-Dent". Po raz kolejny przyjedzie do nas mammobus. Bezpłatne badania mammograficzne będą mogły wykonać mieszkanki w wieku do 50 do 69 roku życia. Dla Pań od 40 do 50 lat, które nie są objęte bezpłatnym programem Urząd Gminy zakupił 20 dodatkowych badań. BEZPŁATNE badania CYTOLOGICZNE DLA KOBIET W WIEKU 25 - 59 LAT wykonywane będą przez dr Tarnowskiego w ramach Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ginekologiczno- Położniczej Iwona Tarnowska. (gabinet mieści się w Przychodni dr Żulińskiego). Badania odbędą się  w godz. 10.00-14.00Istnieje również możliwość wykonania badań u kobiet nieobjętych programem profilaktyki raka szyjki macicy. Koszt badania pokrywa Gmina. Liczba miejsc ograniczona.

Do Przecławia zawita Wojskowe Centrum Krwiodawstwa, które w ramach akcji "krewniacy" będzie pobierać krew od honorowych dawców oraz udzielać informacji, co trzeba zrobić, aby takim dawcą zostać. Gościć będziemy także specjalistów z Pogotowia Ratunkowego, którzy przez 3 godziny będą udzielać szkolenia z pierwszej pomocy. W szkole podstawowej będzie można skorzystać z bezpłatnych porad adwokatów, którzy postarają się służyć mieszkańcom swoim doświadczeniem i pomogą rozwiązać problemy prawne. Przedstawiciele firmy "Poltransplant" podpowiedzą, kto i na jakich zasadach może zostać dawcą szpiku kostnego. Dzięki wpisaniu na listę dawców tego bezcennego leku na białaczkę możemy uratować życie innemu człowiekowi.

Na placu przed szkołą odbędzie się piknik poświęcony bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zaprezentuje symulator dachowania. Jest to auto, które odwróci się o 180 stopni aby pokazać kierowcy co się z nim dzieje w przypadku dachowania pojazdu. Żandarmeria Wojskowa nauczy nas zapinać pasy w samochodzie, dzięki symulatorowi zderzenia przy niskiej prędkości, każdy pasażer przekona się, co to zderzenie czołowe z zapiętymi pasami. Komenda Wojewódzka Policji przeprowadzi edukację bezpieczeństwa oraz konkursy dla dzieci. Pokaże też dorosłym "alkogogle", to takie okulary o specjalnej konstrukcji, w których widzimy świat tak, jak osoba pod wpływem alkoholu.

Nie zabraknie atrakcji dla całej rodziny. Kolejny raz organizowany jest dziecięcy pchli targ - na którym można kupić, sprzedać lub wymienić się zabawkami, grami, książkami czy podręcznikami. Nie zabraknie tradycyjnej już kawiarenki, w której będzie można spróbować ciast z domowych wypieków oraz napić się kawy lub herbaty.

Zapraszamy!